Охтирська Загальноосвітня школа №8

Клініка дружня до молоді

 

Для багатьох людей поліомієліт – екзотична хвороба. Я з наслідками цього захворювання зустрічалася два рази. Коли ще була дитиною, мала за сусідку жінку, що пересувалася на милицях – в дитинстві вона перенесла поліомієліт.

У 1988 році в складі бригади лікарів була в Таджикистані у відрядженні. Працювала лікарем у кишлаку, що знаходився біля кордону з Афганістаном. До лікарні з цієї країни потрапили дві жінки. На руках вони мали дітей – хлопчиків 4-5 років з паралізованими кінцівками. В ті роки в Душанбе був центр реабілітації після перенесеного поліомієліту. З нашої лікарні в кишлаку вони  мали прямувати туди.

Поліомієліт відомий людству з незапам’ятних часів. Ще на початку п’ятидесятих років минулого сторіччя хвороба вбивала тисячі людей і перетворювала в інвалідів. Усім відома історична постать – президент Америки Франклін Рузвельт, що пересувався на інвалідному візку – він перехворів на поліомієліт в дорослому віці.

У січні 1959 року в СССР почали робити щеплення дітей від поліомієліту. Впродовж двох років щепили більш як 77 мільйонів людей – практично все населення країни в віці до 20 років. За 8 років захворюваність знизилась у 400 разів.

До речі, вакцина від поліомієліту була створена вперше в світі в стінах Інституту поліомієліту і  вірусних енцефалітів, котрий знаходився в Москві. Першими дітьми, котрі отримали щеплення, була онука Анатолія Смородинцева та сини Михайла Чумакова – розробників вакцини.

Вірусологи на 100% були впевнені, що дітям ніщо не загрожує, а хтось повинен бути першим… Після Радянського союзу почали масову імунізацію дітей в усьому світі, саме тією  вакциною, яку виготовляли в Інституті поліомієліту і експортували більше ніж 60 країн Європи, Азії, Америки.

Поліомієліт – дуже підступна хвороба. Без будь-яких проявів вона протікає у більш ніж в 70% випадків. В 25% хворі мають симптоми, як при звичайній застуді: підвищується температура, турбують нудота, блювота, болі в животі. Паралічі виникають у однієї дитини з двохсот, до котрих потрапив вірус. З числа паралізованих, 5-10% помирають від паралічу дихальних м’язів.

Викликають хворобу поліовіруси, які поширюються від людини до людини через фекалії, слину, заражену їжу й воду. Інкубаційний період від 4 до 35 діб. Захворіти може кожна не вакцинована людина, але найбільш вразливі діти у віці до 5 років.

На сьогодні, коли в країні проводять карантинні заходи, пов’язані з коронавірусною інфекцією, маємо низький рівень профілактичних щеплень.

В Сумській області рівень охоплення дітей до 1 року щепленнями від поліомієліту склав 69,7%, в 6 років – 68,5%. В Закарпатській області рівень вакцинованих 50%. З таким незадовільним рівнем вакцинації дітей в Україні може початися епідемія поліомієліту. За умов низької вакцинації навіть одна інфікована людина може стати причиною спалаху хвороби, який швидко перейде в епідемію. Перші “ластівки” вже маємо.

В Україні виявили понад 20 випадків зараження дітей поліовірусом у Закарпатській і Рівненській областях. Дві дитини вже отримали невиліковний параліч. Наявність збудника у всіх хворих підтверджено в лабораторії ВООЗ у Гельсінкі.

Тільки щеплення захистить дітей від трагедій, пов’язаних з хворобою. В Україні є два типи безпечних та ефективних вакцин: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), яку вводять ін’єкцією, та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – краплі в рот.

Інактивована вакцина здатна захистити конкретну людину, але не допомагає створити колективний імунітет. Для того, щоб припинити циркуляцію поліовірусу, використовують оральну вакцину (крапельки в рот), котра містить ослаблений вірус. Ця вакцина захищає від зараження, а також запобігає передачі вірусу, можливості безсимптомного носійства. Перші дві дози вакцини згідно з календарем щеплень дітям вводять у вигляді ін’єкцій у 2 і 4 місяці. Ще чотири дози живої вакцини діти мають приймати у вигляді крапель у 6, 18 місяців і в 6 та 14 років. Якщо дитина не одержала щеплення за віком, це потрібно виправити. Індивідуальний графік щеплень складає сімейний лікар.

В Україні в січні розпочалася масова кампанія щеплень дітей через спалах поліомієліту. В першу чергу вона має охопити дітей, котрі не мають щеплень, або не пройшли повний курс захисту, що складається з 6 доз. На другому етапі МОЗ має намір щепити оральною вакциною всіх дітей віком до 6 років, навіть якщо вони пройшли цей курс раніше. Додаткова вакцинація необхідна, аби припинити циркуляцію підступного вірусу в Україні.

Батьки повинні свідомо ставитися до вакцинації дітей від поліомієліту, своєчасно на запрошення сімейних лікарів відвідувати лікувальні заклади для одержання щеплення. Лікарі попіклуються, щоб в закладах охорони здоров’я діти та їхні батьки не контактували з хворими на коронавірус.

Відмова від вакцинації проти поліомієліту може коштувати вашим дітям милицями або інвалідним візком. Батьки, будьте свідомі і відповідальні!

 

Ганна Мучник,  зав.кабінетом “Клініка дружня до молоді”  КНП ОМР “Охтирська ЦРЛ”

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно – діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

_____________________________________________________________________________

 

Дещо про одну з небезпек коронавірусної пандемії…

 

Про медичні, соціологічні, економічні, психологічні і іще всілякі наслідки коронавірусної пандемії зараз говорять всі: і в спільнотах певних фахівців, і в побуті.

Шановні читачі, а я хочу з вами обговорити дуже важливу проблему, наслідки якої для життя, здоров’я, кар’єри ваших дітей можуть бути непередбачувальними. Замислимося, що можемо зробити, аби хоча б трохи зменшити шкоду від впливу гаджетів.

Інтернет – залежність – це хвороблива залежність, котра проявляється у нав’язливому бажанні підключитися до інтернету, нездатності своєчасно вийти з нього. Людина не може контролювати  час користування гаджетом. В основі інтернет-залежності – прагнення відходу від реальності. Її можна порівняти з патологічним потягом до алкоголю, наркотиків. Розвиток залежності від комп’ютерних ігор може розвинутися після 2-3 сеансів. Залежність від діяльності, пов’язаної з гаджетами, не менш небезпечна, ніж від наркотиків, приводить до значного порушення адаптації в суспільстві (нездатність працювати, створити родину, просто обслуговувати самого себе, почуватися щасливим). Підлітки, що мали гаджет – аддикцію, мали симптоми депресії, тривожності, безсоння, імпульсивної поведінки. Цьому є і пояснення. У мозку залежних відбуваються зміни, схожі з тими, що з’являються після черепно – мозкової травми чи на ранніх проявах недоумковості…

Амеріканськи вчені робили МРТ – сканування мозку дітей, які проводили багато часу за екранами гаджетів, і діагностували навіть феномен, який назвали “низькою цілісністю білої речовини”! А психологічні тести показали зв’язок між високою інтенсивністю використання гаджетів і низьким рівнем мовних навичок та навичок граматики.

Наведу цифри, котрі свідчать про серйозність проблеми. Ще до коронавірусної пандемії, у 2019 році в Україні у 260 навчальних закладах середньої та професійно – техничної освіти було проведено опитування більш ніж 8 тисяч підлітків у віці 14-17 років. Ось деякі ключові результати: 44,7% підлітків у період із понеділка по п’ятницю проводять в соцмережах 4 години та більше кожного дня. Найвища активність користування соцмережами припадає, звичайно, на вихідні. Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не може проводити час у соцмережі. 43,6% зазначили, що їхні батьки кажуть, що вони проводять забагато часу в соціальних мережах. Кожен десятий (9,4%) підліток зізнався: проводить 6 годин і більше за грою на електронних гаджетах, серед хлопців таких було 14,2%, серед дівчат – 4,9%. 13,9% підлітків зазначають, що у них псується настрій через відсутність можливості грати в ігри на комп’ютері, планшеті, телефоні. 6,2% опитаних повідомили: грали в азартні ігри на гроші більше ніж 2 години один раз протягом останніх 12 місяців. Серед усіх респондентів 6,7% перебували у залежності від азартних ігор (10,8% серед хлопців та 2,9% серед дівчат). Більше третини молодих людей стверджують: мало місце іх цькування через мережу інтернет.

У зв’язку з епідемією коронавірусної інфекції не тільки дозвілля, а і навчальний процес пов’язаний з використанням гаджетів. Діти можуть знаходитись за ними необмежувальний час і мати неконтрольовану дорослими діяльність на теренах інтернету. Отже, можна сподіватися, якщо подібне опитування буде проведено в 2021 році, результати будуть ще жахливішими, як і наслідки.

Наведу деяки з них: м’язова гіпотонія, короткозорість, проблеми сухого ока, порушення пам’яті, проблеми з увагою, у молодших школярів – симптоми дефіциту уваги та гіперактивності, проблеми з хребтом. Під час використання смартфона хребет людини відчуває таке ж навантаження, якщо би на шию посадити восьмирічну дитину. Як результат – головні болі, підвищений тиск. Малорухливе життя… З ним пов’язують ожиріння, цукровий діабет II типу, серцево – судинні захворювання.

У 2011 році ВООЗ та Міжнародне агенство вивчення раку класифікувало радіовипромінювання сотових телефонів та інших бездротових пристроїв як потенційний канцероген – отже, очікуємо ще більшу захворюваність на онкологічну патологію. Ігри, сюжети з інтернету, що містять агресивну інформацію, можуть викликати перенесення агресії віртуального світу в реальний. Дитина одержує готову схему поведінки. Залежні від гаджетів ігнорують інтереси друзів, сім’ї, перекладають повсякденні турботи на плечі оточуючих, мають проблеми з навчанням. Такі підлітки відсторонюються від соціальних зв’язків.

Що можуть зробити батьки, щоб проблема залежності не торкнулася їх нащадків?

Знайомство з гаджетами дітей потрібно відтягувати. Дитині до 3 років важливо якомога більше спілкуватися з батьками, а не з маминим смартфоном. Амеріканська академія педіатрії стверджує, що користуватися електромагнітними пристроями дитина 6-18 років повинна не більше 2 годин на день. Діти 3-4 років – не більше 10 хвилин, 6-7 років – 15 хвилин. Батьки повинні привчати дитину ставитися до комп’ютера як до технічного пристрою, а не як до способу отримання емоцій.

Розробіть з дитиною вже  з дошкільного віку правила роботи з комп’ютером. Не дозволяйте дитині їсти біля нього! Обговоріть з дитиною, що ви застосуєте, якщо вона порушить домовленість. Не використовуйте комп’ютер, як засіб заохочення. Навчіть дитину планувати тривалість роботи за гаджетом, заздалегідь визначайте початок роботи та її кінець.

Дуже важливо навчити дитину правилам безпеки в інтернеті:

  • ні в якому разі не розміщувати персональну інформацію (адресу, номер телефону тощо), свої і не тільки свої відверті фото;
  • не відкривати файли, котрі прислали невідомі;
  • не додавати незнайомих до свого контакту, бо віртуальні знайомі можуть бути не тими, за кого себе видають;
  • без батьків не зустрічатися з вертуальними знайомими (кожна дванадцята дитина зустрічається з людьми, з якими познайомилась в інтернеті, а це дуже небезпечно!)

Будьте з дітьми відвертими, навчіть розповідати, якщо її хтось засмутив в мережі інтернет.

Батькам потрібно настроїти дитячій комп’ютер так, щоб дитина не могла потрапляти на небезпечні сайти (ті, що пропагандують суїциди, насилля, жорстокість, сайти порнографічного напрямку, сайти знайомств, наркосайти тощо).

Важливо, щоб те, чому батьки навчають дітей, виконували самі! Довірливі стосунки між дітьми та батьками важливіші, ніж всілякі заборони. Батьки повинні бути в курсі того, з ким і як спілкуються їхні діти. Комп’ютер має знаходитися у зоні видимості дорослих, що дає батькам змогу контролювати час користування та сферу онлайн – інтересів дитини. Привчайте її до таких форм дозвілля як спорт, гуртки, прогулянки на природі, допомога по господарству.

Психологи вважають: головна причина виникнення комп’ютерної залежності – недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками, однолітками, значущими для дитини людьми.

Батьки відповідальні не тільки за здоров’я, а й за життя, долю, кар’єру дитини. Від них залежить, чи буде дитина щаслива чи нещаслива, залежна чи самодостатня у житті.

 

 

Інформаційний лист

кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно – діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

_____________________________________________________________________________

     

 Здорове харчування дитини – доказ батьківської любові                                                

У наш час багато хвороб, котрі мають значний вплив на довготривалість життя і смертність, помолодшали. Нікто вже не дивується, коли у підлітка трапляються недитячі захворювання: інсульт, цукровий діабет IIтипу, метаболічний синдром, неалкогольна жирова хвороба печінки, гіпертонічна хвороба. Однією з причин таких хвороб є нераціональне харчування. Треба бити на сполах.

Однією з перших “ластівок”, котрі повинні зменшити  проблеми зі здоров’ям дітей                (а відповідно і всієї нації) є наказ МОЗ України №2205 від 25.09.2020р. “Про затвердження Санітарного регламенту для закладів середньої освіти”.Він набрав чинності з 01.01.2020 року. Паралельно зросли скарги дітей на нібито несмачні страви у шкільній їдальні: несолодкі пиріжки і чай, “недосолена” їжа, не дають сосиски.

Але усі ці зміни відповідають новим вимогам. Наведу деякі приклади: “При приготуванні хлібо – булочних та борошняних кулінарних виробів у тісто додається не більше 5г цукру та 0,45г солі на 100г готового продукту. Дозволено при семиденному харчуванні не більше двох порцій смаженої  їжі. Більше діти не одержують м’ясні та рибні продукти промислового виробництва (ковбаси, сосиски, рибні консерви). Зі шкільних буфетів зникли кондитерські вироби зі вмістом цукру понад 10г на 100г готової продукції, продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів, а також газовані напої. В щоденному шкільному меню повинні бути злакові, овочі, фрукти, молочні продукти, м’ясо.

Чи допоможуть ці заходи хоча б трохи покращити ситуацію зі здоров’ям дітей? Вважаю, що ні. І ось чому.

Від того чим і як харчуються у сім’ї, залежать харчові уподобання, як надалі дитина організовуватиме своє харчування.

У 2018 році проведене соціологічне дослідження в межах міжнародного проєкту. Опитано кілька тисяч підлітків щодо їхніх харчових уподобань. За даними дослідження 7,8% дітей 11 – річного віку не снідають у будні дні, а в 17 – річному віці ця частка сягає 15,6%. 42,4% опитаних вживають колу та інші шкідливі напої один та більше разів на тиждень, 41,7% учнів ніколи або тільки 1 – 2 рази  на тиждень вживають фрукти, зате солодощі – 5 – 6 разів. Більше ніж один раз на день солодощі їдять 49,8% опитаних. Щодня вживають фрукти та овочі 42,2% і 51,2% підлітків відповідно. А в раціоні дитини овочі та фрукти повинні бути 5 разів, треба , щоб дитина їла по 500 – 800г овочів та фруктів щоденно!

Фахівці вважають: відсутність повноцінного сніданку загрожує діабетом IIтипу, гіпертонією, серцево – судинними захворюваннями. Це пов’язано з коливанням цукру в крові, зниженням чутливості тканин до інсульту. На жаль, приблизно 20% опитаних мною учнів 4 – 7 класів на сніданок мають чай з булочкою чи печивом.

Зазвичай вважається: солодке сприяє підвищенню ваги. Небезпека не тільки в тому. Солодке негативно впливає на гормональну систему. Підвищується викид інсуліну. Як наслідок – збільшується рівень кортизолу, котрий викликає дисбаланс жіночих статевих гормонів, далі – ендометріоз навіть у дівчат , гормонозалежні пухлини.

Підвищується рівень жіночих статевих гормонів у юнаків та чоловіків. Амеріканські вчені з’ясували, що прихильність до солодкого в дитинстві пов’язана з функціонуванням мозку в майбутньому. Солодке затримує розумові здібності дитини. Порушення пам’яті пов’язують зі змінами мікрофлори кишківника. Солодкі газовані напої як із цукром, так і з цукрозамінниками, сприяють розвитку захворювань шлунково – кишкового тракту, цукрового діабету, алергії, крихкості кісток, руйнування зубів.

Улюблена їжа дітей – сосиски. Дослідження канадських вчених з’ясувало: вживання

усього двох сосисок на тиждень або обробленого м’яса збільшує ризик серцево – судинних захворювань і передчасної смерті. Обробленим є м’ясо, котре коптили, солили, додавали хімічні консерванти.

Україна серед європейських лідерів за поширенням ожіріння. Приблизно 58% українців старше 18 років і 1,3% дитячого населення мають зайву вагу. Цифра значно занижена. У країнах Европи 10 – 15% дітей мають надлишок маси. Ця недуга пов’язана з нераціональним харчуванням, гіподінамією, стресами, порушенням роботи ендокринної системи.

У 2016 році я робила медичний огляд школярів гімназії. Серед учнів 5 – 10 класів ожиріння чи надлишок ваги мали 6% дітей. Це значить, що кожному з них загрожує кардіоваскулярна патологія, порушення психологічної адаптації та якості життя, цукровий діабет IIтипу, атеросклероз. Якщо крім дитини зайву масу має хоча б один  із батьків, скоріше за все, у харчуванні цієї сім’ї переважають висококалорійні продукти. Надлишок всього 50 ккал на день ( а це одна шоколадка, цукерочка) призводить до збільшення маси тіла на 2кг за рік. Батьки рідко визнають ожиріння дитини як захворювання. Якщо проблема не визнана, тоді навряд чи будуть робити щось, аби допомогти дитині бути здоровою.

Ожиріння, як правило, призводить до цукрового діабету IIтипу. На нього страждає більше  мільйона українців. Хворі на цю хворобу мають ризики розвитку інфаркту, інсульту в 2 – 3 рази вищі, ніж у інших. Внаслідок ураження судин вони сліпнуть, виникають гангрени кінцівок, фінал – ампутація кінцівки.

В умовах коронавірусної епідемії нагадаю, що летальність серед хворих на цукровий діабет 7,3% проти 2% серед усіх захворівших. Кожні 15 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється.

Попередження дитячого ожиріння і низки хвороб, пов’язаних з нераціональним харчуванням, – один  із основних напрямків  профілактики найпоширеніших неінфекційних захворювань сучасності. Це повинні в першу чергу усвідомити батьки. Новий Санітарний регламент стане тільки дієвий, коли діти будуть навчені батьками споживати здорову їжу, коли на перервах не будуть бігати в магазин біля школи і купувати солодкі газовані напої, чіпси, сухарики, цукерки. Заборони вчителів та медичних працівників не вживати некорисну їжу будуть недієвими, якщо діти бачать, як харчуються батьки. Все починається із сім’ї…

…Нещодавно біля буфету “Тет-а-тет” зустріла дівчину 15 – 16 років, котра має вагу більше 80кг. Вона йшла з мамою, жувала пиріжок, ще один пиріжок тримала в руці. Хотілось їх зупинити і сказати мамі: “Як же тільки треба не любити свою дитину, щоб продовжувати  купувати їй пиріжки?”

 

 

 

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно- діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

____________________________________________________________________________

 “Побудуємо справедливіше і здоровіше суспільство!”

                                                          До Всесвітнього дня здоров’я

 

 

7 квітня Україна і ще 143 країни світу, що входять до складу Всесвітньої організації охорони здоров’я, святкує Всесвітній день здоров’я. Дата приурочена до дня прийняття статуту ВООЗ. Тоді ж на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я виникла ідея мати це свято.

Заходи дня проводяться для того, щоб люди могли зрозуміти, як багато значить здоров’я в їхньому житті. А заклади охорони здоров’я покликані вирішити питання, що їм потрібно зробити, щоб здоров’я людей ставало кращим.

На зборах ВООЗ була прийнята резолюція: присвячувати кожного року свято окремій темі, яка на той час матиме найбільше значення для суспільства.

Тема Всесвітнього дня здоров’я 2021 року така “Побудуємо більш справедливе і більш здорове суспільство.” Пандемія коронавірусної інфекції загострила ситуацію зі здоров’ям людей в усьому світі. Можливість вести здоровий спосіб життя (сюди входить раціональне харчування, адекватні фізичні навантаження та відмова від вживання нікотиновмісних продуктів: алкоголю, наркотиків), доступність до якісної медичної допомоги залежить від країни, регіону, де живе людина, а також від її статків.

Здоров’я, за визначенням ВООЗ, це – не тільки відсутність хвороб. Здоров’я – це стан повного фізичного, психічного, соціального благополуччя. І як би наші громадяни не сварили медицину та екологію, відомо, що здоров’я  залежить тільки на 10% від медицини, на 20% – від оточуючого середовища, на 20% – від спадковості і аж на 50% – від нас самих, нашого способу життя.

В Україні за 2020 рік померло 616 840 людей, і ці дані перевищили показники минулих років. Народилося всього 293 457 діточок. Візьмемо Охтирський район: народилося всього 399 дітей, померло 1195 осіб. У структурі смертності неінфекційні хвороби посідають перше місце… 2/3 з них починаються у дитинстві. Надлишок ваги спостерігаємо вже в кожного третього хлопчика і кожної п’ятої дівчинки віком від 6 до 9 років, а це в майбутньому цукровий діабет, серцево – судинні захворювання і як наслідок передчасна смерть. Харчові уподобання йдуть їз сім’ї, отже, сім’я відповідальна за довготривалість життя своїх нащадків.

50% українських підлітків мають досвід куріння, 86% вживали алкогольні вироби,             18% – пробували наркотики, це дані дитячого фонду ЮНІСЕФ.

Наркотичні залежності, з усіма витікаючими наслідками, також йдуть з дитинства, від сім’ї, оточення дитини, ставлення суспільства. А це засоби масової інформації, які рекламують алкогольні вироби тощо. Гасло Всесвітнього дня здоров’я “Побудуємо справедливе і більш здорове суспільство” гарне. Починати розбудову такого суспільства треба кожному з нас, кожній сім’ї, кожному колективу.

“Не виховуйте дітей, вони все одно будуть схожі на вас,– виховуйте себе!”(Британське прислів’я).

 

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно-діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

————————————————————————————————–

Туберкульоз! Боротьба з цією хворбою також актуальна

До Всеукраїнського дня бортьби

із захворюванням на туберкульоз.

Відмічається 24 березня.

 

 

Проблем зі здоров’ям у жителів України дуже багато. Останній рік багато з них одійшли нібито на другий план. Думки всіх опанував коронавірус.

А туберкульоз тим часом продовжує забирати свої жертви. Епідемічна ситуація з цією хворобою залишається напруженою. За даними МООЗ у 2019 році було зареєстровано 25237 випадків туберкульозу (йдеться і про рецидиви і про вперше зареєстровані випадки). На початок 2020 року загальна кількість людей на поточному лікуванні – близько 20000. Загалом за місяць (наприклад, лютий 2020 року) такий діагноз вперше поставлено 1642 нашим співвітчизникам. За рік маємо приблизно 20000 хворих.

Всесвітня організація охорони здоров’я переконана, що близько 25% випадків захворювання залишаються не виявленими. Кожного дня від туберкульозу в Україні помирає 10 осіб.

На Охтирщині за 2020 рік туберкульоз забрав 7 людських життів. Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за розповсюдженням мультирезистентної форми хвороби, яка пагано піддається лікуванню навіть найсучаснішими ліками.

Нагадаю: туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія. Хвороба передається переважно повітряно – крапельним шляхом. У 90% випадків вражаються легені,однак, можуть постраждати й інші органи.

Один хворий відкритою формою здатен заразити більше сотні людей, 10 з них захворіють. Туберкульоз – це соціальна хвороба, захворюваність залежить від рівня життя, якості харчування, матеріально – побутових умов. На сьогодні жертвою хвороби може стати будь – хто: люди з високим та низьким рівнем доходу.

За 2020 рук на облік до фтизіатрів КНП ОМР”Охтирська ЦРЛ” з приводу підступної хвороби взято 22 особи (12 з них жителі міста, 10 – сіл) – проти 19 осіб в 2019 році. Відсоток хворих, що виділяють підступні бактерії і можуть наражати кожного з нас на захворювання, склав 77%. 36,4% пацієнтів мали деструктивну форму захворювання. Важливо знати: 86,4% хворих виявлені завдяки флюорографічному обстеженню.

До медичної реформи флюорографічне обстеження проводили один раз на два роки, а представниками деяких професій – раз на рік, починаючи з 15 років. Це суворо контролювалося як працедавцями так і медичною мережею.

Зараз, за новими вимогами, вважають, що діагноз туберкульозу сімейний лікар має запідозрити за допомогою анкети. Маємо зменшення охоплення населення флюорографічним обстеженням.

У 2020 році на Охтирщині всього 18723 людини зробили флюорографію, що на 15% менше, ніж у 2019 році. А лише завдяки цьому, як деякі вважають “застарілому методові”, ми завдячуємо виявлення поряд з туберкульозом 7 випадків злоякісних пухлин легенів,79 випадків гострих пневмоній, 430 випадків інших хвороб органів грудної порожнини. Раннє і своєчасне виявлення хворих на туберкульоз, і не тільки, є необхідною умовою для повноцінного лікування, а також має вирішальне значення для попередження інфекції.

Флюографію органів грудної клітини можна пройти в поліклініці КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» безкоштовно. Щоб не пропустити початкову стадію тубуркульозу, кожній дитині роблять туберкулінову пробу Манту раз на рік до досягнення нею 15 років. У групі ризику щодо зараження туберкульозом- кожна дитина. Контактувати з хворим вона може будь-де. Бентежить, що за 2020 рік лише 58% дітям Охтирщини проведено таке необхідне  діагностичне втручання.

Деякі батьки ігнорують запрошення сімейних лікарів зробити пробу на реакцію Манту. Люди міркують, що їх дитину  туберкульоз не стосується. Але марно. Хоча в Охтирському районі останнім часом і не було випадків туберкульозу серед дітей, але маємо тривожну інформацію: в Україні почастішали випадки тяжких форм цієї хвороби. .Щеплення від туберкульозу дитина одержує в пологовому будинку. Воно захищає  від важких форм туберкульозу:  туберкульозного менінгіту, міліарного туберкульозу. Відмовлятися від нього в наш час безглуздо.

Кожна свідома людина має бути відповідальною за своє здоров’я, за здоров’я найрідніших.А для цього перш за все треба вести здоровий спосіб життя, своєчасно обстежуватися, не ігнорувати поради лікарів.

Ганна Мучник,      Зав кабінетом «Клініка дружня до молоді»    КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»                                                    

 

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно- діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

    ——————————————————————————————————-  

Не тільки Covid 19 – проблема сьогодення, а й ВІЛ/СНІД

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом 1 грудня

На сьогодні коронавірусна інфекція бентежить та жахає всіх. Про СНІД нібито забули. А даремно. Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ –інфекції. За кожен місяць 2020 року офіційно діагноз ставлять приблизно 1,5 тисячі нашим співвітчизникам, тобто п’ятидесяти людям кожного дня. І це – лише верхівка “айсбергу”.

Обстежуються на антитіла до ВІЛ донори, військовослужбовці, вагітні, хворі перед оперативним втручанням або ті, котрі мають симптоми СНІДу: втрата ваги, опортуністичні інфекції, туберкульоз тощо.

Хвороба тим і підступна, що після інфікування до десяти років більшість людей почуваються добре, а вірус руйнує імунну систему, робить її беззахисною перед бактеріями, вірусами і грибами. Сам інфікований та оточуючі його люди не дотримуються правил, що рятують життя: відповідальність в міжстатевих стосунках, уникнення випадкових статевих контактів, застосування презервативів, а також використання тільки стерильних інструментів при проведенні маніпуляцій, пов’язаних з можливим порушенням шкірних покровів або слизових оболонок ( медичні маніпуляції, манікюр, тату тощо).

На сьогодні статевий шлях передачі вірусу імунодефіциту найпоширеніший – до 70%, потім парентеральний ( через кров та нестерильні інструменти).

До 100 діточок в Україні кожного року народжуються ВІЛ – інфікованими. В разі прийому ліків, їх життя нічим не буде відрізнятися від життя неінфікованих.

Половина ВІЛ – інфікованих може не здогадуватися про проблему. Близько 40% хворих зі щойно підтвердженим діагнозом перебувають на пізніх стадіях захворювання, коли зарадити людині дуже важко.

Розповсюдженню хвороби сприяє міграція населення. У зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції багато заробітчан повернулися додому. Військові дії на сході також спонукають людей шукати нове місце проживання, нові стосунки…

Епідемія ВІЛ – інфекції в Україні на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку. Зростає частка вікової групи 40-50 років і старше серед нових випадків захворювання. І це не дивно.

Зі школярами та студентами проводиться просвітницька робота працівниками “Клінік дружніх до молоді” та вчителями.

В Охтирці і районі в усіх школах, а також в коледжі та ліцеї я проводила бесіди, тренінги щодо шляхів передачі ВІЛ, засобів профілактики, толерантного ставлення до  ВІЛ – інфікованих. З людьми поважного віку ніхто такої роботи не проводить. Цей контингент вже може не хвилюватися про небажану вагітність, вірить у свою неуразливість щодо ВІЛ – інфекції та хвороб, котрі передаються статевим шляхом, от і необережні. На сьогодні ВІЛ – інфікується багато соціально благополучних людей.

На кінець 2020 року на обліку в інфекціоніста КНП ОМР “Охтирська ЦРЛ” перебувають з діагнозом ВІЛ – інфекція 65 хворих, з них 41 – житель міста, та 24 жителів села. По Україні таких більше 240 тисяч.

Діагноз ВІЛ можна підтвердити аналізом крові на антитіла до ВІЛ, котрі з’являються через три місяці після інфікування. Турбує те, що маємо лише поодинокі випадки, коли людина, що мала випадкові статеві контакти або користувалася спільними шприцями чи голками з будь – ким, приходить на обстеження. Для всіх повинно бути правило: “Спільне обстеження на ВІЛ – це не про недовіру до партнера/партнерки, це піклування про своє здоров’я та коханої людини”.

Тестування на ВІЛ – інфекцію в Україні є безкоштовним, воно включено до обов’язкового пакету у сімейного лікаря. Здати аналізи треба, якщо мали випадкові статеві стосунки, після використання спільних шприців, будь – яких маніпуляцій, пов’язаних з порушенням цілосності шкіри: тату, пірсінг, манікюр і ви не впевнені в стерильності інструментів, нещодавно у Вас з’явилась хвороба, яка передається статевим шляхом, займалися сексом з тим, хто міг відповісти “так”, що був в одній з перерахованих ситуацій.

Жителі міста Охтирка та району за направленням щодо обстеження мають звернутися до сімейного лікаря або до лікаря – інфекціоніста за адресою: вул.Петропавлівська, 15, кабінет 18. Консультування щодо проблеми ВІЛ – інфекції можна одержати в кабінеті “Клініка дружня до молоді” за адресою: м.Охтирка, віл.Петропавлівська, 15, телефон: 4-29-14.

Почути від лікаря: “У Вас ВІЛ – інфекція”, звісно, страшно. Але якщо діагноз поставлять своєчасно, Ви будите отримувати безкоштовно ліки, знаходитись під наглядом лікаря. В такому разі якість та довготривалість Вашого життя буде як у звичайних людей. До речі, безкоштовне лікування ВІЛ – інфекції одержують 34 пацієнти в Охтирському районі.

Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невилікованої інфекційної хвороби регулюється ст.130 Кримінального Кодексу України, в якій зазначено: “Свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпекою для життя людини, карається арештом на строк до трьох місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років. Умисне зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років”. Є про що замислитись… А втім, спільне обстеження на ВІЛ – це не про недовіру до партнера/партнерки, це піклування про своє здоров’я та долю й здоров’я коханої людини.

                                                      Ганна Мучник, Зав.кабінетом “Клініка дружня до молоді”    КНП ОМР “Охтирська ЦРЛ”.

                                                                                                        Ю.В.Шаповал,     лікар-інфекціоніст

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» консультативно- діагностичної    поліклініки

(для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

————————————————————————————————————–

 Гірка правда сьогодення: домашнє насильство

                                                                       До Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яку проводять з 25 листопада по 10 грудня

                        Епідемія коронавірусної інфекції внесла свої корективи до нашого повсягденного життя. Режим самоізоляції, навчання та робота в режимі онлайн сприяє гальмуванню розповсюдження covid – інфекції. Маємо і негативні сторони протиепідемічних заходів, як – то: збільшення випадків домашнього насилля з усіма  наслідками: депресії, тривожні розлади, панічні атаки, психосоматичні захворювання, збільшення вживання алкогольних напоїв та психоактивних речовин і навіть суїциди.

Вірогідність насилля вища у сім’ях, де і до карантинних заходів були конфлікти.

В усьому світі має місце зростання насильства в сім’ї, Україна – не виняток.

У порівнянні з 2019 роком кількість кримінальних справ, пов’язаних з домашнім насильством, подвоїлась. І це – лише верхівка”айсбергу”. Постраждалі не завжди звертаються до правоохоронних органів по допомогу через страх помсти або вважають побої, погрози, приниження тощо за нормальні стосунки у сім’ї.

До Охтирського відділу поліції за 10 місяців 2020 року було 295 звернень з приводу домашнього насильства проти 162 за той же період 2019 року. Частіше жертвами домашнього насильства стають жінки, хоча страждають і чоловіки. Вражає, що жертвами кривдників стають і найнезахищеніші: діти, особи старшого віку, а також люди з інвалідністю. Пандемія, фінансова незахищеність, стрес, невпевненість у завтрашнім дні призвели до посилення агресії. Кривднику не треба довго шукати жертву: вся сім’я вимушена бути вдома, от і має на кому зігнати злість та довести свою оманну значущість.

Особливо небезпечно, коли жертвами домашнього насильства стають підлітки та діти. Наслідки цього можуть бути жахливими як для тендітної психіки, так і для соматичного здоров’я.

Ніхто з батьків, звісно, не хоче, щоб їх дитина споживала та була залежна від алкоголю, наркотиків, брала участь у бійках, коїла якісь протиправні злочини. А саме це, зазвичай, стається з тими дітьми, котрих недолюбили, які були жертвами або свідками насильства у сім’ї.

Ще до коронавірусної інфекції в Україні кожна друга дитина жертва психологічного насилля, кожна третя – фізичного, кожна п’ята – сексуального.

Багато кого здивує ця статистика. Пересічні громадяни за насилля вважають тільки фізичні діяння (побиття, опіки, ляпаси, а за сексуальне – згвалтування). Це не так. Якщо дитина є свідком або об’єктом принижень, погроз, зауважено у зневажливій формі, постійної  критики – вона є жертвою психологічного насилля. Це безслідно не минає –  призводить до розвитку почуття неповноцінності, депресивним, а іноді асоціальним формам поведінки, порушенням здатності до самореалізації.

Сексуальне насилля – це  коли дорослі члени сім’ї, не стидаючись дітей, демонструють свої статеві органи, відбуваються статеві контакти при дітях, роблять їм непристойні пропозиції, мацають статеві органи дитини, змушують торкатися чужих статевих органів, фотографують оголену дитину і навіть вступають з нею у статеві контакти.

Випадки сексуального насильства замовчуються. А воно часто відбувається у сім’ях. Зазвичай, жертвами сексуального насильства є діти молодші 12 років, але найчастіше вік жертв 3-7 років. Дитина не розуміє, що коїться.

Економічне насильство –  це незадоволення основних потреб дитини, відмова чи зволікання у виплаті аліментів, повна відмова дитині в грошах, використання дитини як засобу торгу при розлученні, примушення тяжко працювати.

До Охтирського відділу поліції за 10 місяців 2020 року надійшло всього 4 повідомлення про випадки домашнього насильства стосовно дітей. Таких набагато більше.

У багатьох родинах побиття, приниження, лайка нецензурними словами вважається як дієвий спосіб “виховання”,  за нормальне спілкування.

Сімейним кривдникам хочу нагадати, що з 2019 року  діє Закон України “Про попередження насильства в сім’ї”. У ньому зазначено: особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, або такі, котрі вчинили насильство в сім’ї, несуть кримінальну, або цивільно- правову відповідальність, а це вже громадські роботи на строк від ста п’ятидесяти до двохсот сорока годин або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк.

Жертвам сімейного насильства треба звертатися по допомогу до поліції, у служби в справах дітей. Конкретні юридичні поради та психологічну підтримку можна отримати, звернувшись за телефоном Національної гарячої лінії: 0800500335, за телефоном  дитячої “гарячій лінії”: 116111. Замовчування про насильство в сім’ї – це не нормально, бо воно породжує низку всіляких, іноді непоправних, бід. Це гірка правда сьогодення.

 Ганна Мучник,   Зав.кабінетом «Клініка дружня до молоді»   КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»