Охтирська Загальноосвітня школа №8

ЦЕ ВРЯТУЄ ВАШЕ ЖИТТЯ! (інформація щодо безпечних укриттів)

Порадник медичного працівника

Інформаційний лист відділу з інфекційного контролю КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

Обізнаний, значить захищений!

Інформаційне повідомлення до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, який відмічають 19 травня. Мета заходів до цього Дня – підвищення обізнаності людей про хворобу.

Чи актуальна на сьогодні тема гепатитів? Так і іще раз так. В Україні за оціночними даними, зробленими до повномасштабного вторгнення, 5% населення інфіковані гепатитом С, з них 3,6% мають хронічний гепатит С, та 1,5% населення мають хронічний гепатит В. Більшість осіб, які мають захворювання, навіть не здогадуються про хворобу. Відтак, не проходять вчасно діагностику і не отримують лікування.

Війна, поранення, побутові негаразди врази збільшують ризик зараження і небезпечних ускладнень, котрі загрожують життю. Гепатити займають друге місце в світі серед інфекційних захворювань, від котрих помирають найбільше людей.
Існує 8 типів вірусних гепатитів. Для України актуальні А, В, С, E.
Вірусні гепатити А і Е передаються, як і всі кишкові інфекції, через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки. Отже, щоб уникнути інфікування, необхідно використовувати для пиття чисту воду, ретельно мити руки, овочі.
Вірусні гепатити В і С – гемоконтактні інфекції. Заразитися можна, використовуючи нестерильні інструменти, під час незахищених статевих контактів, переливання не перевіреної крові, застосування нестерильного обладнання для татуювання, пірсингу, манікюру, користування чужими предметами гігієни (зубними щітками, лезами)/
Всі віруси – збудники гепатитів, об’єднує одне – ураження печінки. Часто вони ніяк не проявляються довгий період, тому гепатит С називають «лагідним вбивцею». Вираженість симптомів різна: збільшення печінки, біль у правому підребер’ї, жовтяниця, свербіж шкіри, підвищення температури, нудота, блювота, темний колір сечі, знебарвлення калу, слабкість. Небезпечно, що після зараження через кілька років гепатити трансформуються в цироз печінки, рак. Лише незначна частка осіб, які інфіковані гепатитами В і С, мали симптоми гострого захворювання.

В поліклініці КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» у лікаря-інфекціоніста на обліку знаходяться 57 осіб з гепатитом В і 260 з гепатитом С. У 2024 році на облік було взято 5 осіб з гепатитом В і 74 особи з гепатитом С. У більшості випадків хворобу виявили лише завдяки обстеженню перед операціями, вагітних і військовослужбовців. Серед взятих на облік переважає статевий шлях зараження.

Згідно даних аналітичного звіту щодо епідемічної ситуації з вірусними гепатитами В і С в Сумській області, найбільш уразливою групою населення щодо інфікування є особи, котрі споживають наркотики. Дуже непокоять випадки вірусних гепатитів серед дівчат до 14 років, що може свідчити про ранній початок статевих відносин, а також про випадки інфікування через контаміновані манікюрні прибори. Стабільно високий рівень гепатиту С серед чоловіків пов’язаний з ін’єкційним вживанням наркотиків, татуюванням або пірсингом в нестерильних умовах.

Найкращий метод профілактики вірусних гепатитів В і С – обережність, дотримання простих дій – користуватися стерильними інструментами, використовувати тільки індивідуальні зубні щітки і леза для гоління. Якщо все ж вирішили робити татуювання, хоча б поцікавтеся чи стерильні інструменти. І, звичайно, відповідальність в міжстатевих стосунках, використання засобів бар’єрної контрацепції, якщо не знаєте статус щодо інфікування ВІЛ і гепатитами статевого партнера.
Дієвий метод профілактики від вірусного гепатиту В – вакцинація. Три дози вакцини дають пожиттєвий захист від інфікування, на жаль, вакцини від гепатиту С наразі не існує. Вакцинація від гепатиту В входить в Національний календар щеплень. Ії діти одержують безкоштовно, а от дорослі можуть отримати щеплення за власний кошт.

Медичний персонал при виконанні маніпуляцій, коли можливий контакт з біологічними рідинами, повинен мати засоби індивідуального захисту – рукавички, окуляри, щіток.

МОЗ рекомендує раз на рік повторювати тестування на гемоконтактні хвороби особам, котрі мають підвищений ризик інфікування.

Обстеження має не тільки діагностичне, а й профілактичне значення, дає змогу виявляти хворих та своєчасно надавати їм допомогу. Є ефективні ліки, які закуповуються державою. У випадку гепатиту С лікування триває від 3 до 6 місяців, 90-95% хворих повністю одужують. Лікування гепатиту В – пожиттєве, ліки контролюють вірус в організмі і не дають розвинутись тяжким ускладненням.
Нехай знання про шляхи передачі гепатитів допоможуть вам уникнути інфікування!

Лікар-педіатр відділу з інфекційного контролю Ганна МУЧНИК
Лікар – інфекціоніст
консультативно-діагностичної
поліклініки (для дорослих та дітей) Оксана ПОНОМАРЕНКО


Інформаційний лист

Відділу інфекційного контролю КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

Думайте самі, вирішуйте самі чи варто мити руки!

До Всесвітнього дня  гігієни рук, який відмічають за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) 5 травня.

  • 80% інфекційних захворювань передається через дотик.
  • 95% людей недостатньо добре миють руки, у 11% руки забруднені так сильно, що на них мікробів більше ніж на брудному унітазі.
  • Обручки, наручні годинники, браслети, штучні та нарощені нігті перешкоджають належному використанню гігієни рук.
  • Миття рук із милом може запобігти кожному третьому випадку кишкової інфекції та на 23% знизити захворюваність респіраторними інфекціями.
  • Якщо мило та вода недоступні, можна використовувати дезінфікуючий засіб для рук.
  • Найбрудніші речі до яких ми торкаємося щодня, це клавіатура комп’ютера, дверні ручки, гроші, кнопки у ліфті, мобільний телефон.
  • Середньостатистична людина торкається свого обличчя у середньому 23 рази за годину і навіть не помічає цього. Якщо руки будуть брудними, то мікроби потраплять у рот, ніс, очі і призведуть до різних захворювань.
  • Від 40 секунд до однієї хвилини потрібно для того, щоб повністю змити бруд з рук.
  • Температура води не впливає на результат миття рук.
  • Постійна гігієна рук забезпечує профілактику вірусних і бактеріальних захворювань.
  • Для миття рук надайте перевагу рідкому милу перед твердим.
  • Закривайте кран використаним паперовим рушником, а не щойно вимитими руками, а відкривайте двері з туалету (назовні) – ліктем.
  • На долонях людини живе 150 видів мікроорганізмів.
  • В піднігтьових ділянках міститься велика кількість бактерій (стафілококи, синьогнійна паличка, кишкова паличка).

Чисті руки – запорука нашого здоровя!

Мити руки треба як мінімум у таких ситуаціях: після туалету, перед їжею, чхнули в долоню, покашляли, висякалися, перед приготуванням їжі, повернулися з вулиці, після того, як викинули сміття, доторкнулися до забруднених предметів і поверхонь, після контакту з біологічними рідинами, тваринами, руки візуально забруднені.

Дотримуйтеся простих правил, коли миєте руки.

  1. Закочуйте рукава.
  2. Руки простягніть під струмінь води.
  3. Милом намильте руки до утворення піни.
  4. Тремо руку об руку долоні і тильні сторони, а також окремо великі пальці.
  5. Змиваємо мило з рук великою кількістю води.
  6. Витираємо руки чистим рушником.

 


Інформаційний лист

КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

 Вакцинація  – надійний захист від вакцинокерованих інфекцій

        З 24 квітня п

о 30 квітня проходить Всесвітній тиждень імунізації. Мета цієї події – підвищення серед населення розуміння важливості вакцинації для попередження небезпечних хвороб.

Український календар щеплень на сьогодні найменший в Європі і передбачає захист проти 10 інфекцій.

У більшості країн Європейського Союзу обов’язкова вакцинація дітей передбачає захист від 12 до 17 інфекцій і включає щеплення від ротавірусу, пневмокока, папіломавірусної інфекції, менінгокока, вітряної віспи і грипу. В Україні захищати своїх дітей від цих інфекцій рекомендовано за власні кошти батьків.

Війна, міграція населення, відсутність даних про вакцинацію, зруйновані заклади охорони здоров’я, відмови батьків – як наслідок маємо зменшення рівня охоплення обов’язковими щепленнями дітей і зростання кількості вакцинокерованих інфекцій. Маємо невтішну статистику. На 01.12.2024 року рівень охоплення дітей щепленнями проти туберкульозу склав 82,5%; гепатиту В до року – 83,2%; КПК в 1 рік – 86%, в 6 років – 77,1%, проти дифтерії і правця до 1 року – 83,3%, проти кашлюка – 83,3%; поліомієліту до 1 року – 82,5; гемофільної інфекції – 90,8%.

Ці показники недостатні, щоб забезпечити захист населення від спалахів та епідемій. Для створення колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95%.

З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правця, 4 випадки дифтерії. Дуже лячно, що за січень – лютий 2025 року зареєстровано 324 випадки кору (більше всього на Закарпатті), а це в 23 рази більше в порівнянні з таким самим періодом 2024 року. Відомо, що кір дуже контагіозне захворювання, якщо люди перебувають в замкнутому приміщенні (сховище, магазин, клас) то 9 з 10 захворіють, якщо не мали щеплень. Маємо трьох людей померлих від сказу на Харківщині в 2024 році – а це вже про власну недбалість – коли люди були покусані тваринами і не звертались за медичною допомогою.

На жаль, багато людей з недовірою ставляться до щеплень, батьки відмовляються захистити своїх дітей через незнання, байдужість.

В Україні обов’язкова вакцинація дітей згідно календаря щеплень прописана Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (ч. 2 ст. 15 Закону). Це не є порушенням права на освіту. У випадку свідомого рішення відмови від вакцинації дитини батьки можуть обрати для неї іншу форму навчання. Це не чиясь примха, не вигадка лікарів, а вимога Закону України з метою створення безпечного середовища для здобувачів освіти. Дітям, котрі без об’єктивних причин не мають щеплення, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

У країнах Європейської спільноти обов’язкові щеплення для школярів в Бельгії, Болгарії, Італії, Латвії, Мальті, Угорщині, Польщі, Словаччині, Німеччині, Франції, Чехії. В Німеччині за відмову від обов’язкового щеплення проти кору батьки мають заплатити штраф 2500 євро, в Бельгії має випадок терміну у в’язниці за відмову від щеплень проти поліомієліту. Обов’язковими для відвідувачів шкіл щеплення є у всіх штатах США. В Австралії вакцинація не є обов’язковою для відвідування школи, але вона обов’зкова для отримання соціальних виплат на дітей. Японію по праву називають однією з найвакцинованіших  країн світу.

На сьогодні МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень. Наказ буде чинним з 2026 року. Щеплення проти гепатиту В будуть проводитися у віці 2, 4, 6 та 18 місяців незалежно від маси тіла при народженні, щеплення в першу добу мають отримати діти лиш в деяких ситуаціях, які визначені наказом. Щеплення проти туберкульозу буде проводитися через 24 години від народження. Діти, яким виповнилося 9 місяців (8 місяців включно), будуть мати щеплення проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби або тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутності відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз. Вакцинація проти поліомієліту буде проводитися лише інактивованою поліомієлітною вакциною.

Вакцинація дітей проти кору, епідемічного паротиту і краснухи проводиться у віці 12 місяців та у 4 роки.

Починаючи з січня 2026 року, вакцинація проти папіломавірусної інфекції буде обов’язковою для дівчат у віці  від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів.

Зміни, які запропоновані для Українського Календаря з 2026 року дозволяють гармонізувати підходи до імунізації з Європейськими стандартами.

Щороку вакцинація в світі запобігає до 5 мільйонів смертей від вакцинокерованих інфекцій.

Шановні батьки, будьте відповідальними за здоров’я дітей та своєчасно відвідуйте сімейних лікарів для одержання щеплень. Не зважаючи на війну, в Україні вакцин для обов’язкових щеплень достатньо.

Ганна Мучник – лікар-педіатр

КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»


Інформаційний лист
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

Популярно про небезпеку дитячого ожиріння…

Війна, епідемії інфекційних хвороб, природні катаклізми… Що може бути іще із переліку жахливих подій таке, що забирає людські життя і погіршує їх якість? Це епідемія неінфекційних хвороб. У структурі смертності навіть на сьогодні вони займають більше 75 %. Відомо, що ¾ хвороб дорослих беруть свій початок в дитинстві. Спільнота всього світу цим стурбована, так як більшість населення живе в країнах, де надмірна вага й ожиріння вбивають значно більше людей ніж недостатня вага.
Ожиріння у дітей – це не лише медична, а й соціально-психологічна проблема.
Україна знаходиться серед Європейських лідерів з поширення ожиріння серед дітей, які будуть, зазвичай, мати його з усіма ускладненнями і в дорослому віці.
Ожиріння – це патологічний стан із надлишковим накопиченням жирової тканини внаслідок дисбалансу між енергоспоживанням і енерговитратами в осіб зі спадковою схильністю і без неї. Ожиріння – хронічне захворювання, і вплив його на очікувану довготривалість життя людини значний, тобто ожиріння можна вважати хворобою, що загрожує життю. За оцінками фахівців уже на сьогодні ожиріння мають 28,4 % чоловіків та 29,4 % жінок.
У 2023-2024 роках вперше в Україні було проведено масштабне дослідження (на замовлення МОЗ України за підтримкою Швейцарської агенції розвитку та співробітництва Офісу ВООЗ в Україні) проблеми надмірної ваги серед молодших школярів.
Дослідження охопило 187 шкіл у 20 регіонах країни, загалом було опитано 3557 дітей та 3601 батьків. Результати виявились дуже тривожними: 22,9 % дітей 6-8 років мало надлишкову масу тіла, у 9,13 % діагностовано ожиріння, а у 2,63 % важке ожиріння. Хлопчики проблему з вагою мали частіше ніж дівчатка.
Ожиріння в дитячому віці збільшує серцево-судинну смертність, погіршує якість життя через хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, артеріальну гіпертензію, дисліпідемію, полікістоз яєчників, як наслідок його безпліддя, проблеми з опорно-руховим апаратом, психічні розлади, онкологічні хвороби в дорослому віці. Надлишкова вага є причиною понад 30 типів онкологічних захворювань. За останні 30 років кількість дітей з ожирінням зросла в чотири рази, а у дорослих вдвічі.
Ніяка урядова програма не врятує дитину від зайвої ваги, якщо вона майже кожного дня буде споживати цукерки, тістечко, млинці, солодкі газовані напої і годинами «зависатиме» в телефоні. Це все відповідальність батьків. До причин ожиріння можна додати і генетичні чинники, але і в цьому випадку додатковий внесок в реалізацію надлишкової ваги вносять висококалорійні продукти, ендокринні чинники, психологічні проблеми (заїдають стрес), а також паління мамою під час вагітності – це вже доведений факт, нездорові харчові традиції сім’ї. Щоб оцінити, чи є у дитини надлишок ваги чи ожиріння, потрібно зараз звернутись до дуже цінної підказки в телефоні – калькулятор ваги дітей.
Не існує чарівної таблетки для лікування ожиріння – це справа всієї сім’ї. Лікування базується на принципах збалансованого харчування, розширенні фізичної активності. Повинні бути дозовані фізичні навантаження 60-90 хвилин щодня, сон понад 7 годин і менше як 10-11, зміна харчових звичок всієї сім’ї. Коли турботлива бабуся чи мама купує дитині солодощі, годує тістечками, не спонукає до фізичної активності, хочеться їх запитати: «Чи усвідомлюють вони наслідки таких дій і чи розуміють, що забирають у дитини роки якісного життя».
Вживання всього 5 % зайвих калорій сприяє накопиченню близько 5 кг жирової тканини на рік.
До причин дитячого, а потім дорослого ожиріння відносять також відсутність грудного вигодовування, незбалансоване харчування в перші 2 роки життя. Дітям до такого віку не потрібно додавати в їжу сіль та цукор.
Менше половини українських дітей харчуються з дотриманням рекомендованих норм. Дані того ж дослідження свідчать: свіжі фрукти щодня їдять менше 55,3 % дітей, а овочі всього 41,4 %, цукровмісні напої щодня вживає 20,3 %, а цукерки – 17,8 % дітей. У школах, коли відбувається навчання наживо, дітям пропонують їжу за новими вимогами – з обмеженням цукру і солі. Турботливі матусі дають бутерброди з копченою ковбасою, цукерку, пляшечку з солодким чаєм або соком.
На перерві діти біжать до найближчого кіоску за чіпсами та сухариками. У будні 54,4 % школярів проводять більше двох годин за електронними пристроями, у вихідні цей показник зростає до 83,4 %. Така діяльність не пов’язана з навчанням. Результат – діти не готові навіть до фізичних навантажень на уроках фізкультури.
Ожиріння у дітей – це не просто проблема зайвої ваги, це загроза здоров’ю нації.
Тільки усвідомлення батьками і суспільством цієї проблеми дасть шанс її вирішення.

Ганна Мучник – лікар-педіатр
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

 


 Інформаційний лист

КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

 «Думайте самі, вирішуйте самі…»

Про негативний вплив гаджетів на наймолодших…

У час комп’ютерних технологій негативний вплив гаджетів на дітей починається задовго до їх народження. Цьому є наукові підтвердження.

Тримання мобільного телефону в кишені брюк майбутнім батьком пов’язане з погіршенням параметрів сперми. Це наслідок дії високочастотного електромагнітного поля, яке класифікують як потенційний канцероген. Майбутня матуся годинами «зависає в телефоні». Наслідком гіподинамії є нетреновані м’язи – слабкість пологової діяльності, неможливість народити дитину без оперативного втручання, гіпоксія плоду. У пологовій залі відразу після народження немовля прикладають до грудей. Породілля відразу бере в руки телефон і навіть не замислюється про різноманіття бактерій, які знаходяться на ньому. Доведено, що телефони мають більше забруднення від унітазів у громадських місцях. Не можна ігнорувати й негативний вплив електромагнітного поля на маля. Захоплення електронними пристроями батьків призводить до того, що дитина почуває себе самотньою. Дослідження, проведені в 2020 році вченими одного з університетів США, показало, що надмірне використання смартфонів може призвести до змін у структурі мозку, зокрема до зменшення об’єму сірої речовини в ділянці, що відповідає за пам’ять і прийняття рішень. Потенційно збільшується ризик деменції в майбутньому.

Синє світло, яке випромінюється екранами смартфонів, знижує вироблення гормону мелатоніну, що відповідає за регулювання сну і може стати причиною безсоння. Телефон дають маленькій дитині, вона уважно дивиться на яскравий екран. Фіксація погляду на відстані 10-20 см навантажує акомодаційний апарат ока, а наслідок – міопія і окуляри.

Діти сьогодні стають користувачами смартфонів задовго до того, як навчаться говорити, читати, писати. Дослідження кажуть, що час, проведений дитиною перед екраном у 3,5 роки, сприяє підвищенню схильності до прояву гніву та агресії в 4,5 роки. Спалахи гніву, як внаслідок надмірного користування гаджетами, призводять до того, що батьки знову дають пристрій у спробі заспокоїти, а це не вчить дитину справлятися з емоціями самостійно.

Отже, надмірне не за віком перебування маляти з гаджетами має довготривалі наслідки для фізичного і емоційного розвитку.

  1. Зниження рухової активності призводить до порушень фізичного розвитку.
  2. Дитина буде нездатна запам’ятовувати великі обсяги інформації.
  3. Маємо затримку мовного розвитку, труднощі з навчанням письму і читанню.
  4. Вплив гаджетів на дітей у віці 1-3 років призводить до проблеми концентрації уваги на сьомому році життя, втрачають здатність успішно навчатись.
  5. Відсутність постійного контакту з батьками в дітей до п’яти років може призвести до дефіциту уваги, затримки розумового і мовного розвитку.
  6. У більш старшому віці зростає агресивність і жорстокість.
  7. Захоплення дітей змалечку гаджетами – це нехарчова звичка, яка пов’язана з епідемією зайвої ваги і ожиріння в подальшому.
  8. Час, проведений у віртуальному світі, не вчить дітей корисному, а знання електронних пристроїв не забезпечить успіх у майбутньому.
  9. У дітей, які в ранньому віці мають необмежений час спілкування з гаджетом, часто бувають психологічні проблеми: депресія, тривога, проблемна поведінка.
  10. Стимуляція мозку дитини надлишковим впливом гаджетів загрожує затримкою розумового розвитку, зменшеною здатністю контролювати емоції, агресивною поведінкою, що може проявитися в більш старшому віці.
  11. Зловживання інтернетом призводить до замкнутості дітей, розвитку фобій (страхів), біполярних розладів, психозів, поведінкових відхилень, аутизму, розладів прихильності (порушення тісного емоційного контакту з батьками).
  12. Агресивність і жорстокість з екранів дає дитині готову схему поведінки.

Гаджети – невід’ємна частина сучасного життя. Але не варто давати телефон однорічній дитині, щоб заспокоїти і відволікти увагу. Екрани не мають бути винагородою для маля за те, що воно хороше, а бути просто частиною звичайної активності.

Зовсім маленьким дітям до 2-3  років бажано уникати телефонів, окрім спілкування з родичами. Американська академія педіатрії вважає, що діти у віці 0-2 років взагалі не повинні піддаватися впливу цих пристроїв.

Діти від 3 до 5-6 років можуть користуватися телефоном до години на день. На маля до 2 років навчальні відео не мають жодного позитивного впливу.

Дошкільнята з 4 років здатні вже усвідомлювати зміст. Отже освітні відео позитивно впливають на розвиток дитини 4-6 років.

Дитина повинна дивитися мультфільми з батьками, обговорювати їх сюжет, персонажів. Лише тоді екранний час принесе користь. Коли дитина дивиться на екран, не усвідомлюючи, що відбувається, то користі не буде, тільки негатив.

У сімї повинно бути правило:  ніяких гаджетів під час прогулянок, прийому їжі і за годину до сну.

Батьківський приклад – одна з найважливіших речей у вихованні дитини.

Думайте самі, вирішуйте самі: чи можна давати телефон дітям молодшого дошкільного віку, щоб потім не пожалкувати про це, коли будуть проблеми…

 

Ганна Мучник – лікар-педіатр

КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»