Охтирська Загальноосвітня школа №8

ЦЕ ВРЯТУЄ ВАШЕ ЖИТТЯ! (Інформація щодо безпечних укриттів)

БЖД в умовах воєнного стану

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Охтирської ЗОШ

І-ІІІ ступенів № 8

від 01.09.2022 № 102

ПАМ’ЯТКА

«БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ»

 

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ:

 • зберігати особистий спокій, не реагувати на провокації;
 • не сповіщати про свої майбутні дії (плани) малознайомих людей, а також знайомих з ненадійною репутацією;
 • завжди мати при собі документ (паспорт), що засвідчує особу, відомості про групу своєї крові та близьких родичів, дані про можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо);
 • знати місце розташування захисних споруд цивільної захисту поблизу місця проживання, місць частого відвідування (магазини, медичні заклади тощо); намагатися якнайменше знаходитися поза місцем проживання та в малознайомих місцях;
 • при виході з приміщень, пересуванні сходами багатоповерхівок або до споруди цивільної захисту (сховища) дотримуватись правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви; пропускати вперед та надавати допомогу жінкам, дітям, літнім людям та людям з інвалідністю;
 • уникати місць скупчення людей;
 • не вступати в суперечки з незнайомими людьми, уникати можливих провокацій;
 • у разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки передати її іншим людям (за місцем проживання, тощо);
 • посилювати увагу і при появі озброєних людей, військової техніки, заворушень, засобів масової інформації сторони-агресора негайно покидати цей район;
 • якщо ви побачили осіб, які не орієнтуються на місцевості, розмовляють з акцентом, мають нехарактерну зовнішність, здійснюють протиправні і провокативні дії або проводять незрозумілі роботи, – негайно поінформуйте правоохоронні органи, місцеву владу, військових;
 • у разі потрапляння в район обстрілу сховайтесь у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття слід використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття − треба лягти на землю головою в бік, протилежний вибухам. Голову прикрити руками (за наявності для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу;
 • надавати першу допомогу іншим людям у разі їх поранення; викликати швидку допомогу, представників ДСНС України, правоохоронні органи або військових;
 • у разі, якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, протиправних до них дій (арешт, викрадення, побиття тощо), намагатися з’ясувати та зберегти якнайбільше інформації про них та обставини події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи тощо;
 • необхідно пам’ятати, що ви самі, або близькі вам люди також можуть опинитись у скрутному становищі і потребуватимуть допомоги.

НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:

 • підходити до вікон, якщо почуєте постріли;
 • спостерігати за ходом бойових дій;
 • стояти чи перебігати під обстрілом;
 • конфліктувати з озброєними людьми;
 • носити армійську форму або камуфльований одяг;
 • демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
 • підбирати покинуті зброю та боєприпаси.

 

КОМЕНДАНТСЬКА ГОДИНА

Комендантська година – це заборона перебування людей у визначений час на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень.

Перепустки і посвідченні видаються військовою комендатурою. Саме перепустки дозволяють перебувати на вулиці на період комендантської години. Перепустки, дійсні тільки в межах території, де запроваджено комендантську годину. Для пересування населеним пунктам громадянам необхідно завжди мати при собі документ, що посвідчує особу, подбати, щоб цей документ був доступним, адже мобільні додатки можуть працювати нестабільно.

Перевіряти документи і, відповідно, встановлювати правомірність перебування на вулицях під час комендантської години – повноваження патрулів. Хто входить до патрулів, вирішує місцева влада.

Такі патрулі мають право, зокрема:

 • перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, та перепустки, а в разі їх відсутності – затримувати осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;
 • вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;
 • застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби;

Відповідальність за порушення режиму комендантської години. За відмову від виконання законного розпорядження або вимоги патруля загрожує штраф, громадські чи виправні роботи або адміністративний арешт. Передбачена відповідальність за поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.

 

ПОВІТРЯНА ТРИВОГА

Як дізнатися про повітряну тривогу.

 1. Щоб почути сигнал «Повітряна тривога» необхідно встановити на телефоні застосунок «Повітряна тривога». Не потребує реєстрації, не збирає персональні дані користувачів або дані про геолокацію.

Надсилає максимально гучні критичні сповіщення про повітряну, хімічну, техногенну або інші види тривоги системи цивільної оборони навіть у беззвучному або сплячому режимі смартфона.

Щоб отримувати сповіщення, встановіть застосунок через Google Play Market або AppStore. Надайте йому дозвіл надсилати сповіщення та важливі попередження.

Виберіть область, у межах якої хочете отримувати сповіщення.

Відстежуйте початок та кінець повітряної тривоги.

 1. З метою привернення уваги населення до сигналів оповіщення цивільного захисту вмикаються електричні сирени. Лунає протягом 2-3 хвилин.

Після цього у мовному режимі через засоби масової інформації (вуличні гучномовці, радіо, телебачення тощо) до населення доводиться сигнал «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА» та порядок дій за цим сигналом.

З моменту подачі сигналу «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА» до початку нападу може минути лише кілька хвилин. Використайте цей час максимально ефективно.

Якщо ви вдома:

 1. Увімкніть телевізор, радіоприймач, уважно прослухайте інформацію.
 2. Якщо є можливість, попередьте сусідів та одиноких людей, які мешкають поруч. При необхідності надайте допомогу старим і хворим.
 3. Зачиніть вікна, вимкніть усі електричні та нагрівальні прилади, перекрийте квартирний газовий вентиль, загасіть печі, вимкніть світло.
 4. Швидко одягніться та одягніть дітей (перевірте наявність пришитих із внутрішнього боку одягу у дітей дошкільного віку нашивок на яких зазначено: прізвище, ім’я, по-батькові, адреса, вік, номер домашнього телефону).
 5. Візьміть: індивідуальні засоби захисту; особисті документи; завчасно підготовлений запас продуктів і води; медичну аптечку, кишеньковий ліхтар.
 6. Найкоротшим шляхом дістаньтесь до найближчої захисної споруди або сховайтеся на місцевості. Дотримуйтесь спокою і порядку.
 7. У разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком.
 8. Якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор – під несучі стіні, або ванну кімнату (але закрийте рушником дзеркало).
 9. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Слідкуйте за офіційними повідомленнями.

Якщо ви в громадському місці:

 1. Вислухайте вказівки адміністрації.
 2. Дійте у відповідності з ними – ідіть у зазначені сховища або укриття.

Якщо ви в транспорті:

 1. Попросіть водія зупинити транспортний засіб.
 2. Вийдіть з транспортного засобу та рухайтесь у напрямі, протилежному від багатоповерхівок та промислових об’єктів (парку, скверу, пустиря).
 3. Швидко, без паніки займіть місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні).

Якщо почули сигнал оповіщення, перебуваючи на робочому місці

Вимкніть у разі необхідності струмоприймачі та вентиляцію.

Швидко, без паніки пройдіть у коридор старшої школи, дотримуючись «правила двох сін». Займіть місце у коридорі так, щоб не перебувати навпроти дверей класу та фойє.

Виконуйте вимоги адміністрації.

ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ЗНАХІДКИ

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, будь якого вигляду та форми, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.

Особливо треба бути уважними поблизу військових частин та полігонів, у місцях масового перебування людей, на залізничних станціях, місцях зберігання металобрухту.

Вибухонебезпечними предметами є боєприпаси – це військово-технічні вироби одноразового вживання, призначені для поразки живої сили та техніки.

До боєприпасів відносяться:

 • бойові ракети та їх фрагменти;
 • авіаційні бомби;
 • артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
 • інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
 • ручні гранати;
 • стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, автоматів, гранатометів).
 • освітлювальні, імітаційні, спеціальні ракети;
 • вибухові пакети та петарди, освітлювальні, сигнальні ракети; – димові гранати та шашки.

При виявленні (знаходженні) вибухонебезпечних предметів, а також інших підозрілих предметів (мобільні телефони, ліхтарики, іграшки тощо)  категорично ЗАБОРОНЕНО:

 • наближатися до предмету;
 • пересувати його або брати в руки;
 • кидати, ударяти по ньому, намагатися розбирати;
 • розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмети;
 • збирати та здавати як металобрухт
 • приносити предмет додому, у школу.

Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності!

Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

 1. Відійдіть на безпечну відстань та негайно сповістіть інших людей про потенційну небезпеку, не допускайте їх на небезпечну територію.
 2. З безпечної відстані зателефонуйте на 101 або 102, повідомте адресу або орієнтири місця, де ви виявлено небезпечний предмет.
 3. Установіть попереджувальні знаки або огорожу навколо них. Для огородження місця знаходження вибухонебезпечних предметів використовуйте всілякі підручні матеріали (жердини, вірьовки, шматки тканини, каміння тощо.).
 4. Припиніть всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
 5. Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
 6. Після вашого повідомлення спеціалісти Служби порятунку проведуть ідентифікацію, знешкодження та знищення вибухонебезпечного предмета за установлюваним порядком.

Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки. Не допускайте самі та утримуйте інших від порушення правил поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів.

Щоб не натрапити на небезпечну знахідку (ВНП):

Уникайте місць, позначених знаками мінної небезпеки.

Не заходьте у зруйновані приміщення.

Уникайте місць, пов`язаних з військовою діяльністтю (окопи, військові укріплення, райони біля блокпостів, місця ведення бойових дій).

Не підходьте до залишеної військової техніки та тіл загиблих людей чи тварин (вони можуть бути замінованими).

 

ПРИ ЗАГРОЗІ УРАЖЕННЯ СТРІЛЕЦЬКОЮ ЗБРОЄЮ

Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою або скотчем) для зниження ураження уламками скла.

Вимкніть світло, закрийте вікна та двері.

Займіть місце на підлозі в приміщенні, що не має вікон на вулицю (комора, ванна кімната, передпокій).

Інформуйте можливими засобами про небезпеку близьких і знайомих.

 

ПРИ ЗАГРОЗІ БОЙОВИХ ДІЙ

 1. Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження осколками скла.
 2. Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ, загасіть пічне опалення.
 3. Візьміть документи, гроші і продукти, запас води, предмети першої необхідності, медичну аптечку.
 4. Негайно покиньте житлове приміщення, сховайтесь в підготовленому підвалі або найближчому укритті.
 5. За відсутності поблизу укриття або підвалу, використовуйте «правило 2-х стін» (між вами та зовнішнім світом повинно буди 2 стіни – 1-а стіна приймає на себе силу вибуху, а 2-а стіна захищає вас від уламків) – перейдіть в приміщення без вікон, яке відокремлене від зовнішнього світу 2-ма стінами (ванна кімната або коридор). В ванній кімнаті не повинно бути бойлера, щоб під час вибуху ви не постраждали від окропу, який проллється з пошкодженого бойлера.
 6. Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу старим і дітям.
 7. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування.
 8. Проявляйте крайню обережність, не піддавайтеся паніці.

 

ЯКЩО СТАВСЯ ВИБУХ

Переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм.

Заспокойтеся і уважно озирніться навколо, чи не існує загрози подальших обвалів і вибухів, чи не звисає з руїн розбите скло, чи не потрібна комусь ваша допомога.

Якщо є можливість – спокійно вийдіть з місця події. Якщо ви опинилися в завалі – періодично подавайте звукові сигнали. Пам’ятайте, що при низькій активності людина може протриматися без води п’ять діб.

Виконуйте всі розпорядження рятувальника.

 

АРТИЛЕРІЙСЬКІ ОБСТРІЛИ

Артилерійський обстріл – один із найбільш небезпечних видів вогневого враження під час воєнних конфліктів, в результаті якого можлива велика кількість випадкових жертв серед населення.

Якщо обстріл застав вас на вулиці

Якщо артилерійський обстріл застав вас на вулиці, негайно ляжте на землю (канаву, яму), щільно притулитися до якогось виступу: бордюру, клумби, забору або якоїсь бетонної конструкції та накрийте голову руками (за наявності для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Найчастіше причиною поранення є не пряме влучання снаряду, а результат падання уламків та вплив вибухової хвилі. Снаряди та міни підриваються у верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву летять на висоті 30-50 см над поверхнею землі.

Якщо обстріл застав вас у будівлі

Негайно зійдіть у підвал; у випадку якщо підвал відсутній або зачинений, зайдіть до сусідів на першому поверсі. Існує правило: чим нижче спустишся, тим безпечніше. Як правило снаряди попадають у верхні поверхи.

Якщо артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йдіть в кімнату, віддалену відносно напряму, звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни, не стійте напроти. Найчастіше уламки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість, завчасно заклейте скло вікон скотчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами.

Якщо під час обстрілу ви знаходитися в транспорті (автобусі, тролейбусі, трамваї)

 1. Попросіть водія зупинити транспортний засіб.
 2. Вийдіть з транспортного засобу та відбіжіть від дороги в напрямі від багатоповерхівок та промислових об’єктів, ляжте на землю, закрийте голову руками.

Якщо вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі – не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу. Зупиніться вийдіть з автомобіля та відбіжіть якомога далі від дороги.

Загальні вимоги до укриття

Воно має бути заглибленим і разом із тим знаходитися подалі від споруд, які можуть обвалитися зверху при прямому влучанні, або можуть спалахнути. Ідеальний захист дає траншея чи канава (подібна до окопу) глибиною 1-2 метри, на відкритому місці.

Укритися під час артилерійського обстрілу можна:

 • у спеціально обладнаному бомбосховищі;
 • у підземному переході;
 • в будь-якій канаві, траншеї, ямі, у «воронках», що лишилися від попередніх обстрілів;
 • вздовж високого бордюру чи підмурку паркану;
 • в трубі водостоку під дорогою;
 • в оглядовій ямі гаражу, станції технічного обслуговування.

Не можна використовувати для укриття:

 • під’їзди будинків,
 • місця під технікою (вантажівкою, автобусом);
 • непідготовлені для укриття підвали;
 • проходи поміж штабелями, контейнерами, будівельними матеріалами.

Після закінчення артилерійського обстрілу

Зачекайте приблизно 10 хв. Обережно підніміться, уважно огляньте місцевість навколо себе. Пересувайтесь не кваплячись та уважно оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. Не піднімайте з землі незнайомі вам предмети. Снаряди можуть бути касетними, а місцевість може бути замінована. Бойові елементи касетних боєприпасів та снаряди, які не підірвалися, можуть вибухнути від найменшого дотику.

ДІЇ ПІД ЧАС АТАКИ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ХІМІЧНОЇ ЗБРОЇ

Якщо ви перебуваєте у зоні бойових дій, звертайте увагу на такі зовнішні ознаки застосування хімічної зброї:

– двоє або більше осіб стали недієздатними з незрозумілих причин;

– знайдено невідомі рідини, порошки або пари;

– відчуваються незрозумілі запахи або смаки;

– знайдено невідомі та/або покинуті без нагляду матеріали, пристрої чи обладнання;

– спостерігається масова швидка загибель дрібних тварин (птахів, комах);

– спостерігається масовий вияв фізичних симптомів ураження хімічними речовинами.

Будь-яка з цих ознак може бути індикатором застосування хімічної зброї. Наявність кількох ознак одночасно вказує на підвищену ймовірність того, що інцидент пов’язаний з застосуванням хімічних речовин. Негайно повідомляйте про наявність таких ознак за єдиним номером виклику служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) – 112.

Важливо! Якщо ви маєте підозру щодо застосування хімічної зброї, реагуйте належним чином, щоб зменшити потенційну шкоду собі та іншим. Не наражайте себе на небезпеку!

Першочергові дії в зоні хімічного ураження

Якщо ви на вулиці:

 • Залиште територію ураження. Чим коротшим буде контакт з хімічними речовинами та чим далі ви будете від епіцентру ураження, тим меншою буде потенційна шкода від них.
 • Намагайтесь рухатись швидко, але не бігти. Ваше дихання має бути спокійним та повільним, щоб вдихати якнайменше отрути.
 • Знайдіть укриття поблизу. Якщо це можливо, повертайтесь у своє помешкання.

Якщо під час хімічної тривоги ви в приміщенні:

 • Якщо можливо, підніміться на найвищий поверх і знайдіть кімнату з якомога меншою кількістю вікон та дверей. Хімічні речовини, як правило, важчі за повітря, тому на верхніх рівнях будинків повітря буде чистішим.
 • Зменште потік повітря ззовні всередину. Закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори та все інше, що допомагає потрапляти повітрю в приміщення ззовні.
 • Не їжте і не пийте нічого, що могло зазнати впливу хімічних речовин.
 • Увімкніть новини по радіо, телебаченню чи в Інтернеті, щоб отримувати оновлені повідомлення про здоров’я та безпеку. Вам мають повідомити, коли буде безпечно виходити на вулицю.

Якщо ви перебуваєте у своєму автомобілі й не можете залишити уражену зону, зведіть до мінімуму ризик впливу хімічної речовини.

 • З’їжджайте на узбіччя так, щоб не блокувати та не заважати руху аварійних автомобілів.
 • Вимкніть двигун і закрийте всі вентиляційні отвори, які втягують зовнішнє повітря, включаючи вентиляційні отвори кондиціонера. Запуск двигуна та їзда втягують зовнішнє повітря в автомобіль і можуть піддати вас впливу хімічних речовин.
 • Щоб звести до мінімуму кількість хімічної речовини, яку ви вдихнете, прикрийте рот і ніс тканиною, наприклад, шарфом або носовою хусткою.
 • Слухайте подальші вказівки від аварійного персоналу на місці події або слухайте новини по радіо чи слідкуйте за офіційними джерелами в інтернеті.

Симптоми хімічного ураження та першочергові заходи з безпеки

Основні фізичні симптоми застосування хімічних матеріалів:

 • міоз (надмірне звуження зіниць),
 • дезорієнтація та пітливість,
 • посмикування та судоми,
 • подразнення дихальних шляхів і утруднення дихання,
 • подразнення очей і шкіри,
 • нудота та блювота,
 • втрата свідомості.

Що робити, якщо у вас з’явилися симптоми хімічного ураження або ви вважаєте, що мали контакт з хімічною речовиною (протягом 15 хвилин після впливу):

– зніміть верхній шар одягу;

– якщо можливо, покладіть одяг у пакет і закрийте його; помістіть цей герметичний пакет в інший пакет і запечатайте клейкою стрічкою; пізніше буде надано інструкції щодо його утилізації або очищення;

– якщо у вас є ознаки або симптоми впливу їдких або подразливих речовин,  наприклад, почервоніння, свербіж та печіння очей або шкіри, – промийте їх водою;

– якщо очі печуть або подразнені, промийте їх водою протягом 10-15 хвилин; не використовуйте мило для промивання очей;

– не торкайтеся інших людей, щоб уникнути можливого поширення хімікату.

Ураження, спричинене хімічним агентом, не може передаватися від людини до людини. Це не заразне захворювання, яке може передаватися при кашлі або чханні. Однак люди можуть поширювати хімічну речовину, якщо вона потрапляє на їхню шкіру, одяг або волосся. Люди також можуть поширювати хімічну речовину через рідини організму. Якщо хтось інший контактує з хімічною речовиною таким чином, він може постраждати. Після того, як люди, які зазнали хімічного впливу, знімуть верхній одяг і вмиються, більшість хімічних речовин буде усунуто, і ймовірність поширення їх значно зменшиться.

Що робити при отруєнні сильнодіючими речовинами:

 • захистіть органи дихання від подальшої дії отруйних речовин;
 • на потерпілого надіньте протигаз або ватну марлеву пов’язку, попередньо змочивши її при отруєнні хлором водою або 2% розчином питної соди, а при отруєнні аміаком – водою або 5% розчином лимонної кислоти, і винесіть або виведіть його із зони ураження;
 • забезпечте потерпілому спокій і тепло;
 • вимийте очі і відкриті ділянки тіла чаєм, молоком тощо;
 • зверніться за допомогою до медиків.

Що робити при отруєнні аміаком:

 • шкіру, очі, ніс, рот вимийте водою;

– в очі закапайте дві-три краплі 30% розчину альбуциду, в ніс – оливкову олію.

Що робити при отруєнні зарином:

– якщо снаряд із зарином розірвався біля будинку, потрібно негайно зачинити вікна, двері, закрити всі вентиляційні отвори. Ні в якому разі не вмикати кондиціонер;

– не виходьте на вулицю одразу після атаки хімічною зброєю, термін дії більшості отрут сягає години; потрібно дочекатись сповіщення, що хімічна загроза минула, інформацію про шляхи безпечної евакуації;

– якщо вибух відбувся на вулиці, потрібно негайно залишити це місце, рухаючись проти вітру; пересуватися потрібно швидко, але не бігти, щоб не прискорювати дихання; бажано заховатись у найближчому приміщенні хоча б в автомобіль з піднятими вікнами;

– якщо ви зазнали хімічної атаки, потрібно якнайшвидше позбутися одягу: зарин на одягу випаровується і становить небезпеку; одяг не варто знімати через голову, краще розрізати та таким чином зняти його;

– після того, як зняли одяг, потрібно промити всі ділянки шкіри, які контактували з отрутою, водою, краще з милом, – чим більше, тим краще;

– очі також потрібно ретельно промити водою не менше 10 хвилин;

– не торкатися поверхонь, які можуть бути заражені зарином;

– штучна вентиляція легень, тим більше штучне дихання в такій ситуації неприпустиме.

Що робити при отруєнні хлором:

– при зупинці дихання – зробіть штучне дихання;

– шкіру, рот, ніс вимийте 2% розчином питної соди або водою.

Що робити при отруєнні метаном:

– при зупинці дихання – зробіть штучне дихання.

Що робити при отруєнні чадним газом:

– розстебніть комірець одягу;

– при зупинці дихання – зробіть штучне дихання.

Евакуація із зони ураження хімічною зброєю

Під час евакуації з зони ураження хімічною зброєю вдягайте чистий щільний одяг, який максимально закриває всі ділянки тіла. Якщо є можливість, вдягніть окуляри, маски, шапки та рукавички, а також дощовик. Якщо ви маєте перебувати в укритті, зробіть запас води, їжі та предметів першої необхідності.

Території, які зазнали впливу хімічної зброї, можуть залишатись небезпечними тривалий час, від декількох годин до декількох місяців. Не повертайтесь в зону ураження без відповідних розпоряджень ДСНС та інших екстрених служб.

 

ДІЇ У РАЗІ УРАЖЕННЯ БІЛИМ ФОСФОРОМ

 1. Якомога швидше варто позбутися одягу, до якого пристали частки білого фосфору, що палає. Якщо такої можливості немає, то потрібно занурити уражену шкіру у воду або сильно зволожити.
 2. Проникні поранення негайно закривають пов’язкою, яка змочена водою, вологою тканиною, ізолюючи її від кисню, доки не будуть видалені часточки фосфору.
 3. На рану наноситься розчин бікарбонату натрію – харчової соди, щоби нейтралізувати будь-яке накопичення ортофосфатної кислоти, з подальшим видаленням будь-яких залишків видимих фрагментів: їх легко помітити, оскільки вони світяться в темному середовищі.
 4. Не можна торкатися фосфору пальцями! Опіки варто закрити вологими пов’язками. Вони мають бути просочені содовим розчином, або чистою водою, щоб запобігти повторному загорянню фосфору.

 

ДІЇ У РАЗІ РАДІАЦІЙНОЇ АВАРІЇ

Перебувайте в укритті. Тримайтесь подалі від стін та даху.

Залишайтесь в приміщенні без вікон та зовнішніх дверей. Зачиніть та ущільнить всі отвори та щілини (скотчем, змоченою тканиною).

Вимкніть систему вентиляції (кондиціонери, обігрівачі).

Не виходьте з укриття доки не буде вказівок від органів влади офіційними каналами.

Потрібно знезаразити себе. Обережно зніміть верхній шар одягу. Герметично запакуйте знятий одяг и тримайте його подалі від людей та тварин.

Помийтесь, якщо є така можливість. Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся щоб не закріпити радіоактивний матеріал.

Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапил до ран.

Одягніть чистий одяг.

 

ПРАВИЛА ЩОДО ПЕРЕБУВАННЯ

У НАЙПРОСТІШИХ ЗАХИСНИХ СПОРУДАХ

Заходити до укриттів потрібно організовано, швидко і без паніки.

Літніх і хворих необхідно влаштувати ближче до вентиляційних труб.

У сховище (укриття) потрібно приходити зі своїми засобами індивідуального захисту органів дихання, продуктами харчування, запасом води і документами.

Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин.

У сховищі забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу старшого.

Всі у сховищі зобов’язані виконувати розпорядження старшого по сховищу, надавати посильну допомогу хворим, інвалідам.

Для укриття населення сховища повинні готуватись завчасно. Створюється запас води, медикаментів, продуктів харчування. Перевіряється наявність вентиляції.

Завчасно повідомляються близькі, рідні, знайомі про можливість перебування в тому чи іншому сховищі (підвал в сусідів, овочесховище, школи, тощо).

 

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

 1. Пам’ятайте, що в критичний момент необхідно бути зібраними та сфокусованими, не реагувати на можливі провокаціі. Від цього залежить ваша безпека.
 2. Дотримуйтесь наступних порад.

Носіть із собою документ, що посвідчує особу.

Виходячи з дому, попередьте своїх близьких куди ви йдете та через який час плануєте повернутись додому.

Контролюйте зміст інформації в своєму телефоні, уникайте зберігання в ньому інформації, яка може спровокувати окупантів.

За можливості, відмовтесь від використання смартфонів в публічних місцях, віддавайте превагу в користуванні старим моделям телефонів.

Тримайте в кишені одягу записи про групу крові й про можливі проблеми зі здоров’ям.

Запишіть телефони та імена батьків або близьких людей на папері та тримайте їх при собі.

Намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом, уникайте місць скупчення людей.

За можливості уникайте демонстрації патріотичної атрибутики: це може спровокувати окупантів.

Уникайте колон техніки й не стійте біля військових машин.

Пам’ятайте, де розташовані найближчі від оселі чи місць, які ви часто відвідуєте, сховища та укриття.

У жодному разі:

Не повідомляйте про свої плани малознайомим людям, не сперечайтеся з ними.

Не фотографуйте й не знімайте відео в присутності людей у військовій формі.

Не спостерігайте за ходом військових дій, ховайтеся одразу, як почуєте постріли.

Не носіть із собою зброї, не показуйте військовим нічого, що навіть за формою може нагадувати зброю.

Не підбирайте покинутої зброї або боєприпасів.

Не торкайтеся вибухонебезпечних або просто невідомих чужих речей, бо звичайні побутові предмети чи іграшки можуть бути заміновані.

Не носіть армійської форми, камуфльованого одягу чи одягу з шевронами. Надавайте перевагу одягу темних кольорів, що не привертає уваги.

 

ПРИ ПРОВЕДЕННІ ТИМЧАСОВОЇ ЕВАКУАЦІЇ

ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ З НЕБЕЗПЕЧНОГО РАЙОНУ

Візьміть документи, гроші і продукти, необхідні речі, медикаменти.

По можливості надайте допомогу громадянам похилого віку, людям з фізичними вадами.

Дітям дошкільного віку вкладається в кишеню або пришивається до одягу записка, де вказується прізвище, ім’я, по батькові, домашня адреса, телефони а також ім’я та по батькові матері і батька.

Дотримуйтесь вказаного маршруту. При необхідності зверніться за допомогою до правоохоронців та медичних працівників.

Сигнал евакуації з міста звучить як гудок з потяга.

 

ПРИ ЗАГРОЗІ МАСОВИХ ЗАВОРУШЕНЬ

Зберігайте спокій і розсудливість. Не піддавайтеся на провокації.

При перебуванні на вулиці негайно покиньте місця масового скупчення людей, уникайте агресивно налаштованих осіб.

Надійно закрийте двері в приміщення, де ви перебуваєте.

Не підходьте до вікон і не виходьте на балкон.

Без крайньої необхідності не покидайте приміщення.

 

ЯКЩО ВАС ЗАХОПИЛИ ЗЛОЧИНЦІ ЯК ЗАРУЧНИКА

І ВАШОМУ ЖИТТЮ І ЗДОРОВ’Ю ЗАГРОЖУЄ НЕБЕЗПЕКА

 1. Намагайтеся запам’ятовувати будь-яку інформацію (вік, зріст, голос, манеру розмовляти, звички і т.п.) про злочинців, що надалі може допомогти встановити їх місцезнаходження.
 2. При першій можливості намагайтеся повідомити про місце свого перебування рідним чи в поліцію.
 3. Намагайтеся бути розважливими, спокійними, по можливості миролюбними, оберігайте себе від непотрібного ризику.
 4. Якщо злочинці перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, то намагайтеся максимально обмежити себе від спілкування з ними, так як їх дії можуть бути непередбачувані.
 5. Не підсилюйте агресивність злочинців непокорою, сваркою, зайвим опором.
 6. Виконуйте вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, запитуйте дозволу переміщатися, сходити в туалет, відкрити сумочку і т.д.
 7. Уникайте будь-яких дискусій, особливо політичних, зі злочинцями, будьте, насамперед, уважними слухачами.
 8. Зберігайте свою честь і нічого не просіть, намагайтеся з՚їдати все, що дають, незважаючи на те, що їжа може бути непривабливою.
 9. Якщо ви тривалий час перебуваєте поруч із злочинцями, постарайтеся встановити з ними контакт, викликати гуманні почуття і почати розмову, не наводячи їх до думки про те, що ви хочете щось вивідати.
 10. Не дозволяйте собі падати духом, використовуйте будь-яку можливість поговорити з самим собою про свої надії, проблеми, які трапляються в житті, постарайтеся заспокоїтися і розслабитися за допомогою медитації, читайте різні тексти, постарайтеся згадати вірші.
 11. Уважно стежте за поведінкою злочинців та їх намірами, будьте готові до втечі, якщо ви абсолютно впевнені в безпеці такої спроби.
 12. Постарайтеся знайти найбільш безпечне місце в приміщенні, де вас тримають і де можна було б захиститися під час штурму терористів (приміщення, стіни і вікна яких не виходять на вулицю – ванна кімната або комора), у разі відсутності такого місця падайте на підлогу при будь-якому шумі або стрілянині.
 13. При застосуванні спеціальними підрозділами сльозоточивого газу дихайте через мокру тканину, швидко і часто моргайте, викликаючи сльози.
 14. Під час штурму ні в якому разі не беріть в руки зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по озброєним людям.
 15. При звільненні виходьте швидше, речі залишайте там, де вони лежать, оскільки можливі вибухи або пожежа, беззаперечно виконуйте команди групи захоплення.

ВАЖЛИВО! Якщо до вас завітають невідомі люди, які заявлять, що в умовах воєнного стану вони повинні перевірити вашу оселю або конфіскувати майно, вам необхідно:

Вимагайте у людей документи, за необхідності викликайте поліцію.

Уточнюйте дані співробітника, та перевіряйте цю інформацію, зателефонувавши 102.

Пам’ятайте, Президент України наголосив, що після запровадження воєнного стану не будуть застосовуватися жодні обмеження конституційних прав і свобод громадян нашої держави!

ПАМ’ЯТАЙТЕ ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ В СОЦМЕРЕЖАХ:

 • не додавати в «друзі» нових людей;
 • не заходити в Інтернет за невідомими і підозрілими посиланнями;
 • не викладати в мережі свої особисті дані та фото;
 • вимкнути на телефонах геолокацію.

Заступник директора з навчально-виховної роботи             Людмила ГОЛЕЦЬ